Continental PremiumContact 6 En helt igennem førsteklasses oplevelse.
Udviklet til alle klasser af personbiler.
Maksimal bremsning på våde veje samtidig med en forbedret kilometerydelse skyldes de sikkerhedsmæssige Silica forbindelser i gummiblandingen
Øget kørselskomfort opnås gennem det komfort-optimerede fodaftryk
Sporty kørsel takket være det optimerede mønsterdesign
Maksimal bremsning på våde veje samtidig med en forbedret kilometerydelse skyldes Silica forbindelserne i gummiblandingen. Kompositionen af Crystal Silica i gummiblandingen muliggør en overlegen bremseevne på våde veje. Mens egenskaberne for sikkerhed bevares på et maksimalt niveau, er kilometerydelsen forbedret betydeligt - en konflikt i dækudvikling der nu er løst.
Øget kørselskomfort opnås gennem det komfort-optimerede fodaftryk. Den slid-optimerede polymerblanding forbedrer kilometerydelsen med mere end 15%. De nye polymerer har forbedret kontaktarealet, og dermed mønstrets holdbarhed ved daglig kørsel for biler i alle segmenter. Derudover forbedrer stivheden i mønstret kørekomforten og kilometerydelsen samt den udvendige støj.
Sporty kørsel i alle biler takket være optimeringen i mønstret. Det avancerede design af mønsterblokkene sikrer maksimal kontrol og stabilitet i sving. Den komplekse struktur af skulderblokkene muliggør den ultimative kraftoverførsel på tværs. Den asymmetriske geometri i rilledesignet sikrer en større stivhed i mønstret og en mindre deformation af blokkene, og giver dermed et bedre vejgreb ved påvirkning af sideværs kræfter.
EU-dækmærket / effektivitetsklasser
EU har indført EU-dækmærket ved en forordning (nr.1222/2009), og mærket er ens og bindende for alle EU-medlemsstater. Det gælder for personbildæk, dæk til lette erhvervskøretøjer og dæk til tunge erhvervskøretøjer, der er produceret efter den 1. juli 2012.
Tre forskellige områder testes: rullemodstand, vådgreb og rullestøjen, som dækket frembringer under kørsel
Følgende påvirkes ikke af EU-dækmærket: regummierede dæk, professionelle terrængående dæk, racerdæk, dæk med ekstra anordninger til forbedring af trækkraften, f.eks. pigdæk, T-type nøddæk/reservehjul, specialdæk til montering på køretøjer, der blev registreret første gang inden den 1. oktober 1990, dæk med en maksimal tilladt hastighed på 80 km/t, dæk til fælge med en nominel diameter på 254 mm eller derunder eller 635 mm eller mere.
Med denne forordning forfølger den Europæiske Union målet om at fremme økonomisk og miljømæssig effektivitet i vejtrafikken såvel som at øge trafiksikkerheden på den ene side og på den anden side at give forbrugerne større produktgennemsigtighed og samtidig fungere som en aktiv beslutningsstøtte.
Allerede i forbindelse med inkorporeringen kritiserer eksperter det faktum, at EU-dækmærket desværre kun viser nogle få produktegenskaber. Ud over rullemodstand, vådgreb og rullestøj, som er hovedfokus for EU-dækmærkningen, har dæk meget vigtigere og sikkerhedsrelevante produktegenskaber, såsom akvaplaningsegenskaber, kørselsstabilitet, holdbarhed, bremseegenskaber på tørre og våde veje, adfærd under vinterforhold osv.
Dækproducenter påpeger, at testresultater fra forskellige institutioner og tidsskrifter fortsat er vigtige informationskilder for slutforbrugeren. Disse tests fokuserer normalt på yderligere sikkerhedsrelevante produktegenskaber ud over EU-standardkvalifikationerne til dækmærkning, som altid er vigtige for den endelige kunde.
Business Reviews
Profile:PremiumContact 6
Review Date
Test Facility
Dimensions
Review Text
Review Rating
Seal
02/2020
Auto Zeitung
275/45 R19 108Y XL NF0
Highly recommended
PremiumContact 6 tyre review
Gennemsnit af 523 Testmeninger
Grip på tør vej
Bremseegenskaber på tør vej
Grip på våd vej
Bremseegenskaber på våd vej
Grip ved sne
Kørekomfort
Lyde i førerhuset
Dækslitage
Brændstofforbrug
Kørte kilometer
11.192
04.03.2020fraMicael Lie Har haft 2 mystiske punkteringer, på indersiden af bag dækket. Derfor er jeg ikke sikker på jeg vil købe dækkene igen.
Men ellers er det et fedt dæk at køre på.
22.11.2019fraMicael Lie Rigtig godt allround dæk som både kan køre friskt og morfar kørsel, dog måtte det gerne støje mindre
30.08.2019fraMads K Bilen inspirerer på ingen måde til sportslig kørsel, men dækket fungerer glimrende til mine pendlerture til og fra arbejde.
Det står godt fast både i vådt og tørt vejr og kan mere end bilens affjedring.
Det vil jeg bestemt købe igen.
22.08.2019fraMicael Lie Dejlige dæk, der giver god feedback og er rimelige støjsvage